Наистина ли има музей под земята?
… има, разбира се. В Перник!
Събота през зимата. Не особено приятен ден за разходки, защото нито имаше сняг, нито беше слънчево (то една зима)… абе мързеливо време. След кратко обсъждане „какво да правим днес“ и „къде да идем, ама да не е далече и да е за един ден“ решихме да отскочим до Перник (да си търсим белята).
Първото място, което решихме да посетим, е музеят на минното дело, защото бяхме чували, че е уникален. Е, оказа се, че това е съвсем меко казано. Доста повече от уникален!
Подземният музей е единствен по рода си на Балканите, като е разположен в две от галериите на първия рудник, открит преди повече от 120 години. В тридесет камери ще проследите историята на въгледобива откак се е добивал изцяло ръчно, до сложните механизирани процеси, при това всичко е изцяло автентично.
Чувството е такова, сякаш зад ъгъла ще ви раздадат кирки и ще се наложи да си заработите билета.
И като споменахме билет – той е на съвсем народна цена, 4 лева за възрастни и 2 лева ако сте ученик, студент или пенсионер. Групите влизат на половин час, като в билета се включва и беседа, която е доста интересна и си струва да слушате.
Ако все пак пак някой ви каже, че това не е единствен по рода си в Европа, защото е направен по образ на Солните мини „Величка“ в Полша, само ще спомена един малкоизвестен факт. До входа на музея се намира вкаменено дърво, известно като дървото на живота, за което се знае, че е на възраст повече от 5 милиона години и е най-старото запазено в цяла Европа.
Названието си „Дървото на живота“ идва от суеверието, че който го докосне преди смяна, ще се върне жив и здрав в края на смяната.
Извод: ходете в Перник, има какво да се види. Можете да съчетаете посещението на музея на минното дело с…
До скоро!